רכבות הנוסעות מעל פני האדמה הן אמצעי תחבורה נוח ויעיל. אולם לרכבות עיליות יש החסרונות שלהן: ראשית, הרבה ממסילות הברזל חוצות כבישים ראשיים ונתיבי תחבורה סואנים. כתוצאה מכך, תאונות בין רכבות ורכבים הן כמעט עניין שבשגרה, לצערנו.
שנית, רכבות עיליות אינן יכולות לעצור בכל מקום בעיר. תחנה עבור רכבת קלה דורשת מרחב מתאים, שבו הרכבת תוכל לעצור מבלי להפריע לזרימת התנועה מסביב ויש לקחת בחשבון גם את בטיחותם של הולכי הרגל, שמשתמשים במדרכה אשר פעמים רבות הינה במפלס אחד עם מסילת הרכבת.
רכבת שאינה סובלת מבעיות כגון אלו היא רכבת תחתית.
רכבת תחתית הינה רכבת שנעה על מסילות ברזל בתוך מערכת מנהרות תת קרקעיות. הרכבת התחתית הראשונה נחנכה בניו יורק בשנת 1844. למעשה, היה זה תוואי מסילת ברזל בן כמה מאות מטרים בלבד, שעבר בתוך מנהרה. מערכת של מנהרות עבור רכבת תחתית, נוסדה זמן קצר לאחר מכן בלונדון ולאחריה כמעט בכל בירות אירופה.הרכבת התחתית בלונדון נקראת 'אנדרגראונד'. בניו יורק היא מכונה 'סאבווי'. בבודפשט, בפריז ובמוסקבה היא מכונה 'מטרו'.
מעלתה הגדולה של רכבת תחתית הינה, שהיא מאפשרת לשנע כמות גדולה של אנשים בכל רחבי העיר מבלי לגרום לעומס תנועה. ערים גדולות שנבנו בתקופות קדומות שבהן רק כרכות וסוסים נעו ברחובות, הפכו לפתע לערים עם צפיפות אוכלוסין גבוהה ועם עומסי תנועה, שהרחובות הצרים מתקשים לעמוד בהם. הרכבת התחתית היוותה איפוא את הדרך היעילה והמתאימה ביותר לשינוע של האזרחים ברחבי העיר, מבלי לפגוע ברחובות העיר ובתשתיות שלה.רכבת_תחתית
ניו יורק היא אולי הדוגמא הטובה ביותר לעיר שבה צפיפות האוכלוסין מאתגרת כל העת את מערך התחבורה. לא בכדי ניו יורק מתהדרת באחת מהרכבות התחתיות העמוסות ביותר על פני הגלובוס.
לאחר מלחמת העולם השנייה התפשט השימוש ברכבת תחתית גם לארצות אסיה.
רכבת ישראל בע"מ 'לא החמיצה את הרכבת' וגם לנו יש רכבת תחתית להתפאר בה, הלא היא 'הכרמלית' החיפאית החביבה והותיקה שלנו. הכרמלית היא למעשה סוג של רכבל הנע על מסילות ברזל במקום על כבלים. שמה ניתן לה כיוון שהיא עוברת במנהרה החצובה בהר הכרמל. חברת רכבת ישראל, השוקדת כל העת על שדרוג מערך הרכבות בארץ הקודש, מתכוננת לייסד רכבת תחתית במטרופולין הצפוף והפקוק ביותר של מדינתנו הקטנה, הלא היא תל אביב. הממשלה מגבה את תוכניותיה של רכבת ישראל בעניין זה ושמועות שונות מדברות על רכבת תחתית בתל אביב עד שנת 2025.
כולי תקווה כי הנוגעים בדבר הפיקו לקחים מבניית הרכבת הקלה בירושלים ולא יתנו לתסריט הכולל עומסי תנועה, 'עיר על גלגלים' ותושבים ממורמים לחזור על עצמו.
ברכבת הזו – כבר נסענו…
רכבות תחתית הינן דרך מאוד מקובלת לנוע בערים רבות בעולם. הן מהירות, לא מצטלבות עם תנועה אחרת, אך לעתים הרבה יותר צפופות מרכבות אחרות.